ČLÁNKY
  Fiat Punto Rally  

Článek je převzat z časopisu Automobil 11/99, autor Milan Jozíf.

      S Puntem nové generace (viz AR 9/99) nabízí Fiat také znamenité sportovní „nářadí“. Nepočítá s nasazením vlastního, továrního týmu, ale ve své filiálce Fiat Auto Racing připravil kit car Rally, obchodní verzi určenou pro ty, kdo chtějí kvalifikovaně startovat ve skupině A do 1600 ccm.

Článek je převzat z časopisu Automobil Revue
Fiat Punto Rally

      Fiat Punto Rally je odvozen z nejvýkonnější sériové verze HGT (96 kW/6300 ot./min.) a s využitím rozsáhlých zkušeností značky z automobilového sportu je upraven podle řádů FIA. Původní čtyřválec 1.8 16v má objem snížený na 1579 ccm zkrácením zdvihu, získal lehčí klikový hřídel a setrvačník, nové závodní písty i ojnice, jednoduché sací potrubí, a samozřejmě speciálně vyladěnou výfukovou sou-

Fiat Punto Rally

stavu. Původní řídící jednotku Hitachi nahradilo integrovaně řízené zapalování a vstřikování Magneti Marelli, kompresní poměr vzrostl na 12,5:1. Výsledkem je 158 kW, tedy 215 ostrých koní při 9000 ot./min.

Fiat Punto Rally

     Jednokotoučová spojka s kovokeramickým obložením přenáší točivý moment motoru přes šestistupňovou převodovku s postupným řazením a segmentový samosvorný diferenciál na přední kola.    Princip obou náprav zůstává,

jsou ovšem zcela nově konstruované a jejich pružiny a tlumiče se ladí podle tratě. Pro asfalt jsou tužší, světlá výška je nižší, na kolech s ráfky 7x17 jsou pneumatiky 17-63/17 a vpředu jsou ventilované kotouče o f 355 mm. Pro hrubé tratě jsou na ráfcích 6x16 pneumatiky 16-65/16 a kotouče mají f 330 mm. Vzadu jsou sériové kotouče o f 240 mm, jejich třmeny jsou však značky Brembo, stejně jako celé přední brzdy. Rozděleni účinnosti brzdění mezi nápravy si reguluje řidič. Fiat Punto Rally je proti HGT o 122 mm širší a o 40 mm nižší, délka zůstává. Jeho blatníky, pláště nárazníků a střešní spoiler jsou kompozitové. Výrobce jej dodává s úplným vybavením, připravený k závodům, a při poměrně výhodné ceně předpokládá zhotovení série asi dvou desítek vozů.

Fiat Punto Rally