ČLÁNKY
  Fiat Panda 4x4 Country Club - horský koník  

Článek je převzat z časopisu Automobil, autor Milan Jozíf.

 

      Minule jsme vám představili Tempru Station Wagon 4x4, zastupující tzv. výkonovou kategorii vozů s trvalým pohonem všech kol, umožňující bezpečnější přenos velkých hnacích sil na vozovku a rychlejší jizdu zejména v zatáčkách a za snížené adheze. Dnes přichází na řadu Panda Country Club, nový představitel druhé skupiny 4x4, u níž se počítá se zapojením pohonu všech kol jen příležitostně, pokud dojde k provozu v podmínkách se sníženou průjezdností, větším stoupáním apod.

Panda Country Club je 3408 mm dlouhá, 1500 mm široká a v nezatíženém stavu 1536 mm vysoká, včetně konstrukce nosiče na střeše. I při rozvoru pouhých 2170 mm se při jízdě po nerovnostech chová klidně. Rozchod má vpředu 1258 mm (bez zatížení) a vzadu 1264 mm. Připravená k jízdě s plnou nádrží objemu 32 litrů váží 800 kg, uveze 400 kg. S polovičním zatížením zrychlí z 0 na 100 km/h za 19,5 s a z 0 na 1000 m za 39 s. Dosahuje 130 km/h.

      Nejmenší italský Fiat Panda je velmi oblíbený pro svou nenáročnost, hospodárnost, malé rozměry, a přitom velkou skladnost i překvapivou úroveň nabízeného komfortu. Od roku 1979 bylo vyrobeno přes 3 mil. kusů, Panda se dočkala už také generační inovace a od roku 1983 se dodává i v provedení 4x4 (Steyr—Puch) s odpojitelným pohonem zadní nápravy. Letos se tento užitečný malý vůz významně přiblížil dospělým, když v provedení 4x4 Country Club dostal také výkonnější motor fire 1100 cat jednobodovým elektronickým vstřikováním, který má k dispozici 37 kW, tedy přes 50 koní, a hlavně větší pružnost.

Příčný i podélný sklonoměr na přístrojové desce připomíná vybavení větroně.

      Svezl jsem se s tímto vozem v okolí italského horského střediska Sestriére, v prudkých stoupáních nepřístupných rozblácených cest i na zbytcích sněhu, a musím přiznat, že jsem se v úctě sklonil před výkony toho malého, ale houževnatého šerpy — himálajského nosiče. Představil jsem si jej jako poměrně dostupného pomocníka našich krkonošských nebo beskydských chatařů, kteří nemají prostředky k nákupu vozidla typu Frontera, Campo nebo Pajero.

Poprvé se pod kapotou Pandy objevil největší motor Fire 1108 ccm. Nepřidal jí na rychlosti, ale nabízí znamenitou pružnost: v rozsahu od 1 500 do 5 000 ot/min točivý moment neklesá pod 70 N.m.

      Pohon zadní nápravy se připojuje na výstupu z převodovky zubovou spojkou, která se zapíná pomocnou pákou na středním tunelu, vedle řadicí páky. Při manipulaci musí být vozidlo v klidu. Přední náprava je poháněna stálým převodem 5,455 s čelním ozubením (11/60 zubů) a čelním planetovým diferenciálem, zatímco převod zadní nápravy je rozdělen mezi dvě kuželová soukolí s převodem 2,929 (14/41 zubů) a kuželovým diferenciálem v zadní nápravě. Spojovací hřídelpohonu zadní nápravy je třídílný s dvěma středními ložisky upevněnými k podlaze. Přední náprava typu McPherson je jako u základní Pandy, s vinutými pružinami a spodními trojúhelníkovými rameny. Zadní náprava pro 4x4 je ovšem tuhá, odpružená i klasicky vedená dvěma třílistovými podélnými půleliptickými pery. Pětistupňová převodovka je zdařile odstupňovaná (3,909 — 2,056 — 1,344 —0,978 — 0,780 - Z 3,727) a v kombinaci s velmi pružným motorem OHC (37 kW/5250 ot/min, 84 N.m/3000 ot/min) dokázala v horských stoupáních na trojku neuvěřitelné, na dvojku nečekané a na jedničku zdolala kamenité svahy obtížně schůdné pěšky. Jsem přesvědčen, že tovární údaj — největší stoupání 45 % — není nadsazený. Převod z řadicí páky je novou kombinací přesně řadicích tyčí doplněných krátkými lanovody, které izolují řadicí páku i celou podlahu od vibrací a otřesů ústrojí motoru s převodovkou. Olejová vana je zespodu chráněna dvojitou ližinou a způsobilost této Mezi řadicí pákou a pákou ruční brzdy je rukojeť, jejímž vytažením se zapojí pohon zadní nápravy. Pandy pro jízdu v terénu dokazuje i její nízké těžiště a vhodné rozložení hmot- nosti mezi nápravy. Údaje na příčném i podélném sklonoměru (patří ke stan- dardnímu vybavení občas naháněly hrůzu, ale náš soumar se přesto choval stále velmi stabilně. Hoden názvu Country Club měl nejen do terénu zimní pneumatiky 145 SR 13 W, ale i řadu prvků ´klubové- ho´ vybavení, včetně všech barev v kovových odstínech sladěných s lu- xusním čalouněním a nabízel kromě velmi příjemného svezení cestou—necestou i možnost sklopení zadních sedadel a zvětšení zavazadlového prostoru na úroveň malé horské dodávky. Vzhledem k tomu, že základní Panda 750 L stojí u nás i s daní 283 500 Kčs, cena luxusní a přitom užitečné Pandy 4x4 C.C. ve výši cca 385 000 Kčs je vcelku přiměřená, zvlášť vezmeme-li v úvahu její — u tohoto druhu vozidel neobvykle malou — spotřebu 6,6 l (při 90 km/h), 8,8 l (při 120 km/h) a 8,4‚ na 100 km v městském cyklu.

Interiér je velmi komfortní.

Velkorysé řešení prostoru uvnitř vozů je doménou Fiatu. Dokázal to na Unu a vrcholně na Cinquecentu. Také u Pandy je přístup k zadním sedadlům zcela uspokojivý a pod výklopnou zádí je místo na 272 l zavazadel, které lze sklopením zadních sedadel zvětšit na úctyhodných 1088 l. V krátkém čase vyšetřeném na fotografování začalo v horských podmínkách lehce sněžit, což dokazují světlé skvrny na snímcích zavazadlového prostoru.

Velkorysé řešení prostoru uvnitř vozů je doménou Fiatu. Dokázal to na Unu a vrcholně na Cinquecentu. Také u Pandy je přístup k zadním sedadlům zcela uspokojivý.

Velkorysé řešení prostoru uvnitř vozů je doménou Fiatu. Dokázal to na Unu a vrcholně na Cinquecentu. Také u Pandy je přístup k zadním sedadlům zcela uspokojivý a pod výklopnou zádí je místo na 272 l zavazadel, které lze sklopením zadních sedadel zvětšit na úctyhodných 1088 l. V krátkém čase vyšetřeném na fotografování začalo v horských podmínkách lehce sněžit, což dokazují světlé skvrny na snímcích zavazadlového prostoru.